Výroba ovocných šťáv může mít více podob. Velmi častou je například ta, kterou si sami zajistíme prostřednictvím odšťavňovače z nakoupeného nebo doma vypěstovaného ovoce. Tehdy se ovšem jedná o řádově velmi malé množství tekutiny v decilitrech až litrech, kterou je nutné zkonzumovat co nejdříve, protože poté se šťávy rozkládají a přestávají plnit svou požadovanou funkci detoxikace a výživy organismu.
Druhým případem výroby šťáv je pasírování a odšťavňování ve velkém objemu. Tehdy se zpracovávají stovky kilogramů až tuny ovoce, které putuje na trh v podobě ovocných koncentrátů, a tehdy je zapotřebí zajistit, aby byly plody ihned po zpracování pasterizovány a ukládány do vhodných nádob. K těmto účelům se již mnoho let úspěšně používají IBC kontejnery. Jedná se o velkokapacitní zásobníky ve tvaru kvádru, o objemu tisíc litrů, přičemž nosnost každého z nich je pět tun.
IBC kontejnery se skladují velmi důmyslně v až pěti vrstvách na sobě, čímž se efektivně vyplní skladový prostor, a jde o profesionální logistický postup. Bez dobře podchycených logistických operací by zpracování a přeprava ovoce nebylo tolik rentabilní a situaci by komplikovaly některé zajímavé skutečnosti:
Válcové barely – kdybychom ovoce transportovali na trh ve válcových nádobách, mezi nimi by vzniklo mnoho „hluchého“ nevyužitého místa a přeprava by se zbytečně prodražila.
Skladování prázdných nádob – prázdné nevyužité kontejnery IBC lze složit do plochého kvádru, který nezabere téměř žádné místo ve skladu, na rozdíl od nádob, které skládací nejsou. Tím se opět snižují náklady na zpracování těchto zemědělských komodit.
Plastová vložka – dovnitř IBC kontejnerů se vkládá plastová fólie (ze zdravotně nezávadného materiálu), v níž se uchovávají a přepravují ovocné či zeleninové šťávy a polotovary. Vložka je vyměnitelná a jednorázová, a samozřejmě i recyklovatelná.